Odzież ochronna

Odzież ochronna

Odzież ochronna to ubiór chroniący pracownika przed urazami a także działaniem czynników szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, podczas wykonywania pracy.  Biorąc pod uwagę ochronne właściwości tkanin, odzież możemy podzielić na kilka kategorii:

 1. Nieprzemakalną
 2. Żaroodporną
 3. Mrozoodporną
 4. Antyelektrostatyczną
 5. Olejoodporną
 6. Kwasoodporną

Ubrania ochronne  i inne elementy

Odzież ochronna to nie tylko ubranie (spodnie, kurtki, bluzy, kombinezony) to także obuwie i akcesoria. Do tych ostatnich możemy zaliczyć kaski, gogle, okulary, maski i rękawice. Kompletny strój ochronny dobrze dobrany do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy (termiczne, mechaniczne, chemiczne, biologiczne, atmosferyczne) w dużym stopniu eliminuje ryzyko powstania uszczerbku na zdrowiu.

Odzież ochronna a robocza

Ubiór ochronny i roboczy są często błędnie mylone lub uznawane za tożsame. Jednak odzież robocza to ubiór, który stosuje się w pracy i który nie posiada cech ochronnych. Ciuchów roboczych używa się ze względów sanitarnych a także by chronić pracownika przed zabrudzeniem. Ubiór ochronny spełnia oczywiście funkcje odzieży roboczej jednak dodatkowo posiada cechy, które pozwalają chronić jej życie i zdrowie pracownika. Ubranie ochronne szyte jest ze specjalnych materiałów do połączenia których stosuje się nici o specjalnych właściwościach.  Odzież ochronna w  przeciwieństwie do odzieży roboczej musi spełniać wymogi odpowiednich norm bezpieczeństwa i posiadać odpowiednie certyfikaty.

Rodzaje odzieży ochronnej w sklepie Zeker

Zasadniczo odzież ochronną dostępna w naszej ofercie możemy podzielić na trzy grupy. Odzież ostrzegawczą, antystatyczną a także spawalniczą.

Odblaskowa odzież ochronna

Ubranie ostrzegawcze to szczególny rodzaj odzieży ostrzegawczej. Jej podstawowym zadaniem jest poprawa widoczności pracownika podczas złych warunków pogodowych, w strefie słabego świetlenia lub po zmroku. Odzież ostrzegawczą wykonuje się z jaskrawych materiałów jak np. żółty czy pomarańczowy. Dodatkowo  obszywa się ją pasami odblaskowymi. Ubrania odblaskowe dedykowane są dla drogowców, instalatorów, pracowników logistyki oraz transportu lądowego, morskiego, powietrznego.

Spawalnicza odzież ochronna

Odzież spawalnicza ma za zadanie chronić przed poparzeniami rozżarzonymi odpryskami spawalniczymi lub iskrami powstającymi w procesie mechanicznej obróbki metali. Dodatkowe zadanie jakie powinna spełniać odzież spawalnicza to trudnopalność, antyelektrostatyczność i ochrona przed wysokimi temperaturami a także płomieniami.  W tej kategorii godnym polecenia ubraniem dla spawaczy jest ubiór Pan Spawalnik polskiego producenta firmy Hetman.

Odzież antystatyczna

Ubrania posiadające cechę antyelektrostatyczności zapobiegają gromadzeniu się na powierzchni odzieży ładunków elektrostatycznych. Dzięki temu pracownik podczas wykonywania codziennych czynności nie spowoduje przeskoku iskry, która w wymagającym i niebezpiecznym środowisku pracy może wywołać eksplozję lub pożar a także przepięcie urządzeń elektronicznych.  Odzież antyelektrostatyczną stosuje się w branży petrochemicznej, paliwowej, w fabrykach broni, amunicji i materiałów wybuchowych. Coraz częściej odzież antyelektrostatyczną stosuje się w zakładach produkujących podzespoły elektroniczne, w serwerowniach i laboratoriach farmaceutycznych a także przy budowie instalacji gazowych.

Rodzaje odzieży ochronnej

Ze względu na przeznaczenie odzież ochronną można podzielić na kilka rodzajów:

 1. Odzież przeciwpromienna – laboratoria, placówki medyczne
 2. Odzież ostrzegawcza – zwiększająca widoczność pracownika
 3. Biologiczna odzież ochronna – chroni przed zakażeniem grzybami, bakteriami, wirusami, stosowana w medycynie, laboratoriach, gabinetach weterynaryjnych czy przez pracowników ogrodów zoologicznych
 4. Odzież chroniąca przed porażeniem prądem – monterzy instalacji energetycznych
 5. Odzież ochronna ESD (antyelektrostatyczna) – rozpraszająca ładunki elektrostatyczne
 6. Chemiczna odzież ochronna – chroniąca przed działaniem rożnych środków chemicznych
 7. Termiczna odzież ochronna – chroni przed poparzeniami lub odmrożeniami
 8. Odzież chroniąca przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jak wiatr, opady
 9. Ubrania osłaniające przed urazami mechanicznymi – dedykowana dla mechaników, branży budowlanej i pracowników produkcji, czyli tam, gdzie istnieje duże ryzyko powstania urazu.

Producent odzież ochronnej ZEKER Bydgoszcz

Wysoka jakość produkowanej przez nas odzieży ochronnej idzie w parze z bezpieczeństwem osób ją noszących. Ubrania ochronne szyjemy z najwyższej jakości materiałów i poddajemy je ścisłej kontroli jakości. Wszystkie nasze wyroby a także ubrania innych producentów dostępne w naszej hurtowni charakteryzują się optymalnym dopasowaniem i gwarantują pełną swobodę ruchów niezależnie od zaistniałej sytuacji. Oczywiście nie wszystkie ubrania gwarantują swobodę ruchów.  Są branże specjalistyczne jak metalurgiczna, spawalnicza czy służby jak straż pożarna, których odzież narażona jest na kontakt z ogniem, roztopionymi cząstkami metalu, iskrami. Niestety odzież ochronna dla w/w zawodów krepuje ruchy ale za to zapewnia ochronę przed ekstremalnymi zagrożeniami dla życia i zdrowia.

Normy bezpieczeństwa dla odzieży BHP

Odzież ochronna Zeker, CXS czy innej firmy dostępne w naszej hurtowni nie tylko spełnia niezbędne wymagania określone w normach bezpieczeństwa, ale niejednokrotnie je przewyższa.  Nic więc dziwnego, że nasi klienci chętnie kupują taką odzież, której parametry są lepsze niż jest to konieczne. Dzięki temu lepiej chronią swoich pracowników i tym samym obniżają absencję chorobową w skutek nieszczęśliwych wypadków podczas pracy.

Jakie normy spełnia odzież ochronna?

 1. DIN EN 343 – ochrona przed opadami atmosferycznymi
 2. EN ISO 20471 – wymagania dotyczące odzieży ostrzegawczej / odblaskowej
 3. DIN EN 510 – wymagania dla odzieży używanej na stanowiskach pracy, na których istnieje ryzyko wciągnięcia elementów ubioru przez ruchome części maszyn
 4. DIN EN 1149 – określa właściwości jakie powinna spełniać odzież antyelektrostatyczna
 5. EN ISO 11611 – wymogi dla odzieży spawalniczej
 6. EN ISO 11612 – norma odzieży chroniącej przed czynnikami gorącymi i płomieniem
 7. DIN EN 61482-1-2 – wymagania dla ubrań osłaniających przed zagrożeniami termicznymi emitowanymi przez łuk elektryczny
 8. DIN EN ISO 14116 – norma określa wymagania dotyczące wydajności materiałów a także ich połączeń zapewniających ograniczone rozprzestrzenianie się płomienia
 9. ISO 13982-1 – norma określa minimalne wymagania dotyczące ochrony przed substancjami chemicznymi typu 5 (aerozole i cząstki stałe substancji chemicznych)
 10. DIN EN 32781 – wymagania dla odzieży chroniącej przed pestycydami
 11. DIN EN 14126 – ubiory chroniące przed czynnikami infekcyjnymi
 12. EN 14605 – odzież chroniąca przed ciekłymi chemikaliami
 13. DIN EN 13034 – wymagania dla odzieży chroniącej przed ciekłymi chemikaliami rozpylonymi typu 6 (aerozole ciekłe, rozpylone ciecze, niewielkich rozbryzgów)
 14. DIN EN 1073-2 – wymagania dla odzieży chroniącej przed skażeniem promieniotwórczym

Odzież ochronna Bydgoszcz, Toruń, Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Opole, Łódź, Lublin, Katowice – docieramy w każdy zakątek Polski

W naszym sklepie internetowym Zeker możesz dowolnie skonfigurować i zakupić odzież ochronną, roboczą a także reklamową. Nie tracisz czasu w korkach dojeżdżając do sklepu na mieście. Nie ogranicza nas przestrzeń sklepowa. Tysiące produktów w wielu wersjach rozmiarowych i kolorystycznych w zasięgu Twojej reki bez względu na to czy jesteś obecnie w Bydgoszczy, gdzie jest siedziba naszej hurtowni. Czy jesteś w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku czy innym mieście lub miejscowości wszędzie masz dostęp do naszego sklepu online. Jeżeli martwi Ciebie czas dostawy to wiedz, że od lat współpracujemy z kilkoma firmami kurierskimi i w tym czasie wypracowaliśmy skuteczną formę współpracy. Gwarantujemy, że zamówioną odzież ochronną otrzymasz w możliwie najkrótszym czasie. Czas ten będzie nieco dłuższy w przypadku zamówienia odzieży personalizowanej, która pozwoli wyróżnić się Tobie i Twoim pracownikom wśród konkurencji.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 19